معرفی شهر

اسلام آباد غرب مرکز شهرستان اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه می باشد. این شهر از شمال به شهرستان جوانرود، از شرق به شهرستان کرمانشاه منتهی می شود. از جنوب به شهرستان سیروان در استان ایلام و از غرب به شهرستان دالاهو و گیلان غرب محدود می‌شود. موقعیت جغرافیایی ۴۶ درجه و ۳۱ دقیقه و در پهنای جغرافیایی ۳۴ درجه و ۶ دقیقه و در بلندی ۱۳۳۵ متری از سطح دریا، در ۶۵ کیلومتری جنوب باختری کرمانشاه و در مسیر راه کرمانشاه – خسروی قرار دارد. آب و هوای این شهرستان معتدل مدیترانه‌ای و بارندگی سالانه به‌طور متوسط ۴۷۸ میلی‌متر است.

شهر اسلام آباد غرب، شهری کردنشین می باشد که مردم آن به کردی کلهری تکلم می کنند. جمعیت شهر براساس آخرین آمار نفوس و مسکن، برابر با ۹۰۵۵۹ نفر می باشد. شهرستان دارای تعداد قابل توجهی جاذبه های گردشگری می باشد. تپه چغاگاوانه که خود گواه قدمت و تاریخ شهر می باشد. در مرکز شهر کنونی اسلام آباد غرب واقع شده است. و طی کاوشهای علمی باستان شناختی در سال ۱۳۴۹ هجری شمسی توسط آقای محمود کردوانی انجام یافته است. همچنین نتایج یافته های تحقیقاتی در مرکز این شهر حاکی از آن است. که این شهر باستانی در نقطه سوق الجیشی در جاده خراسان بزرگ قرار دارد. این شاهراه از دوره باستان تا به امروز مسیر ارتباطی دشتهای بین النهرین و خوزستان باکوههای زاگرس و فلات ایران و فراسوی آن است.

در کاوشهای که در سال ۱۳۴۹ شمسی توسط آقای محمود کردوانی انجام شد. تعدادی لوح نوشته گلی به خط بابلی قدیم کشف شد. بازخوانی آنها توسط دکتر کامیار عبدی استاد دانشگاه شیکاگو آمریکا بین سالهای ۷۹تا۸۲  انجام شد. محتوای الواح حاکی از آن است که شهر اسلام آباد غرب در ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد یکی از مراکز مهم تجاری محسوب می شده است. در این لوحه های گلی از حقوق بردگان و مواد تجارت شده از قبیل جو و گندم و روغن نام برده شده است.

رسید کالاها به احتمال شهری به اسم پالوم بوده است.  به نظر میرسد که همین نام اسلام آباد امروزی بوده است. در سال ۱۳۰۹  هجری شمسی شهر هارون آباد که در آن زمان حدود ۴۸۰ نفر جمعیت اولیه آن بود. به شاه آباد تعقیر نام یافت.  این شهر یکی از مراکز ایلات بزرگ غرب کشور به نام ایل بزرگ کلهر قرار گرفت. سرانجام شهر شاه آباد در سال ۱۳۵۷ مقارن با پیروزی شکوهمند و غرور آفرین انقلاب اسلامی به اسلام آباد غرب تغییر نام یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 + پانزده =

فهرست